Prowadzenie firmy w domu i outsourcing rachunkowości

Bez względu na to, czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czy też zarządzamy korporacją z przedstawicielstwami w wielu krajach europejskich, spoczywa na nas obowiązek prowadzenia firmowej księgowości. I choć nie brakuje przedsiębiorstw zajmujących się tym samodzielnie, nieustannie zmieniające się przepisy prawa i duży poziom ich skomplikowania coraz częściej wymuszają inne podejście. Rośnie popularność outsourcingu. Powierzanie rachunkowości profesjonalistom sprawia wrażenie rozwiązania bardziej bezpiecznego i zdecydowanie bardziej interesującego.
Outsourcing rachunkowości – na czym to polega?
Istnieje wiele definicji outsourcingu, najbardziej popularna wydaje się jednak tak, która jest jednocześnie definicją najprostszą i mówi o zleceniu wykonywania określonych usług na zewnątrz. W przypadku kwestii związanych z rachunkowością, mówiąc o outsourcingu zwykle zakładamy scedowanie pewnych zadań na specjalny podmiot znany jako biuro rachunkowe np. Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej. Profesjonalne firmy o takim profilu są w stanie zaproponować nam szeroki pakiet usług. Ich działalność jest związana z szeroko rozumianym doradztwem księgowym. Na biura rachunkowe można jednak liczyć także wtedy, gdy pojawia się konieczność rozwiązania kwestii podatkowych. Wiele z nich jest podmiotami na tyle wyspecjalizowanymi, że można oczekiwać od nich wsparcia w odniesieniu do każdego aspektu związanego z prowadzeniem działalności.
Outsourcing rachunkowości – pytanie o koszty
Outsourcing rachunkowości jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością. Zdecydowana większość osób zastanawiających się nad korzyściami, jakie generuje, wypowiada się na jego temat z uznaniem. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z opcją, która nie budzi jakichkolwiek wątpliwości. Te szczególnie często wiążą się z kwestiami o charakterze finansowym. Żadne biuro rachunkowe nie świadczy swoich usług za darmo. Korzystając z jego wsparcia należy więc liczyć się z określonymi wydatkami. Czy jednak są one wyższe niż te, które ponosi się zatrudniając księgowego na etat?
Same biura zapewniają nas, że nie ma o tym mowy. Co warte podkreślenia, analizy wykonywane przez firmy korzystające z takich usług również zdają się to potwierdzać. Dzięki outsourcingowi przedsiębiorca może wyeliminować nie tylko koszty związane z ewentualną niedyspozycją księgowego. Do minimum można ograniczyć także te z nich, które są związane z odnawianiem licencji na wykorzystywane w firmie oprogramowanie.
Jakie zalety ma outsourcing rachunkowości?
Argument finansowy jest postrzegany jako wyjątkowo silny, nic więc dziwnego, że osoby zastanawiające się nad zaletami outsourcingu rachunkowości koncentrują się przede wszystkim na nim. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to wcale jedyna mocna strona omawianego tu rozwiązania.
Przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie nie ukrywają, że opcja, z której korzystają, jest dla nich po prostu wygodna. Samodzielne kontrolowanie kwestii związanych z firmową księgowością zajmuje czas i wyczerpuje. Kradnie też potencjał, który można byłoby zużyć w inny sposób. Mamy też do czynienia z wyższym poziomem bezpieczeństwa. Błędy zdarzają się każdemu i jako takie są niemożliwie do uniknięcia. Biuro rachunkowe, między innymi dzięki ubezpieczeniu OC, jakie musi posiadać, wydaje się być jednak podmiotem w pewnym stopniu przygotowanym na nie. Jeśli potknięcie nie będzie konsekwencją zaniedbania ze strony przedsiębiorcy, nie on będzie też osobą ponoszącą odpowiedzialność za taki stan rzeczy.
Warto zwrócić uwagę również na to, że biuro rachunkowe zwykle nie ogranicza się do zatrudniania dwóch lub trzech pracowników. W firmie działa wielu specjalistów pomagających w rozwiązywaniu dziesiątek problemów. Takie rozwiązanie sprawia, że naprawdę rzadko pojawiają się takie problemy, które wydają się niemożliwe do rozwiązania. Co więcej, nawet, gdy mają one miejsce, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie uporać się z nimi. Księgowy na etacie, który musi zajmować się wszystkim i znać się na wszystkim, nie jest wcale gwarantem tak wysokich kompetencji.